Žvakes laužiam per pusę

Pušų genėjimasVėsūs ir lietingi orai parvijo mane  namo. Taigi turiu laisvą minutę priminti apie vieną labai svarbų darbą, kol dar ne vėlu. Šiuo metu dauguma pušų jau užauginusios ilgus naujus ūglius, dar vadinamus žvakėmis. Jų spygliukai dar minkštučiai, šviesūs, prigludę prie ūglio. Dabar pats metas pušis genėti, jeigu norite išlaikyti kompatišką formą.

Pušų genėjimas ypatingas. Negalima kirpti pernykščių ir senesnių, visai susiformavusių šakų, jeigu planuojate tik sutankinti augalą – iškirpus liks skylės. Pušys neturi miegančių pumpurų, taigi šakos toje vietoje neataugs ir augalas nesutankės. Galbūt su laiku skylę lajoje paslėps šalia augančios šakelės, bet augalo forma bus sugadinta ilgam. Senesnės šakos kerpamos tik tuomet, kai serga, yra nudžiūvusios arba darko bendrą lajos vaizdą. Genimi – pusiau nulaužiami ar nukerpami tik jauni pušų ūgliai.

Miniatiūrinės ar pusiau miniatiūrinės pušys paprastai negenimos, nes yra aiškios kompaktiškos formos ir auga taip lėtai, kad genėti tiesiog nėra jokios prasmės (ir nėra ką). Su kitomis pušaitėmis, ypač kalninėmis, kurių dabar tiek kultivarų, galima šiek tiek „pažaisti“, ypač jeigu jos pasodintos netinkamoje vietoje ir yra per didelės persodinti. Mano alpinariumas – puikiausias netinkamos vietos pavyzdys, kai prieš keletą metų, stengdamasi kuo greičiau jį apsodinti, įkišau keletą rūšinių kalninių pušaičių.

Taigi, dabar apie genėjimą. Šakų viršūnėse pušys suformuoja po keletą (rečiau vieną) naujų ūglių. Nelygu kiek leisite pušiai paaugti, ūgliai patrumpinami trečdaliu arba per pusę. Jeigu norite, kad  šaka neaugtų į viršų, bet plėstųsi į šonus, vidurinį (viršūninį) kiekvienos šakos ūglį išskinkite visai, o šoninius patrumpinkite trečdaliu arba per pusę. Jeigu norite užauginti ilgą, neišsišakojančią šaką, centrinio ūglio nelieskite, bet išlaužkite šoninius.

pinus pruning
Prieš genėjimą

pine pruning
Centrinis ūglis

Ūglį laužiam pusiau

pruning
Štai ir viskas. Išgenėta.

© Sodoplanas.lt, 2010. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draužiama.

6 Comments

  1. Laba diena,
    labai nudžiugau netikėtai atradusi šią puikią Jūsų svetainę. Perskaičiau visus Jūsų straipsnius – visi aktualūs, visi su nuotraukomis:). O kad taip anksčiau :(, nes pušelės genėjimo jau labai labai prašosi. Tai ir klausimėlis pradžiai pirmutinis – ar dar galima genėti pušeles ar kitus spygliuočius (tikriausiai tik su sekatoriumi?)liepos – rugpjūčio mėnesiais, nes tik dabar atsirado galimybė visomis jėgomis padirbėti prie aplinkos tvarkymo darbų. Augalai sodinti maždaug prieš 10 metų. Aišku jie tada buvo nedideli, bet jau turėjo bent po tris metus?, o vakarines tujas sodinome kokių 2m. aukščio – prigijo puikiai, bet dabar tai apie 10m. aukščio augalai, kuriuos ženkliai nurėžėme horizontaliai – nelabai gražiai atrodo, o norėjosi išbandyti įdomesnius genėjimo variantus, bet išsigandau, kad sugadinusi – neprilipdysiu. O jau pora metų landžioju internete, bet išsamios informacijos (tokios,kaip Jūsų – apie pušelių ūglių laužymą) neradau – gal tiesiog neradau. Būčiau dėkinga sulaukusi atsakymo, nes nuomonių yra įvairių – tai galima, tai nerekomenduojama (įdomu kodėl?).
    Pagarbiai,
    Nijolė

  2. Sveiki,
    1. Nurodytu būdu – laužiant ūglius – genimos tik pušelės ir tik pavasarį, kai susiformuoja nauji ūgliai. Jeigu iškirpsite subrendusią pušies šaką, ji nebeataugs ir toje vietoje liks skylė. Vadinasi, jeigu šiuo metu planuojate genėti pušis, tai pjaukite tik tas šakas, kurių jums tikrai tikrai nereikės (pvz., kai augalas retinamas formuojant bonsai).
    2. Kadagiai (Juniperus), tujos (Thuja) ir puskiparisiai (Chamaecyparus) neformuoja naujų ūglių ant senos medienos – jeigu persistengsite ir iškirpsite šakas iki pat kamieno, jis ir liks plikas. Kita vertus, tai neblogas būdas “suvaldyti” seną, apačioje pernelyg išsikerojusį augalą (suformuojama “vištos kojytė”). Juos geriausia genėti pavasario pabaigoje arba ankstyvą vasarą.
    3. Cūgos (Tsuga), kukmedžiai (Taxus), pocūgės (Pseudotcuga), kėniai (Abies), eglės (Picea)genimi baigiantis vasarai ir (arba) baigiantis žiemai.
    Žodžiu, prieš prasidedant vegetacijai ir jai baigiantis.
    Jeigu norite tik šiek tiek pakoreaguoti 2-3 punktuose išvardintų augalų formą, suformuoti gyvatvorę, kirpkite jaunas žalias šakeles, o sumedėjusių nelieskite.

    • Kaip jums patogiau. Visgi kai ūglis trumpinamas ne trečdaliu ar perpus, o šalinamas visai, jį paprasčiau ir greičiau yra išlaužti, negu iškirpti.

  3. jaunai eglutei nutrumpinau virsune ar labai blogai padariau ir ji man dar augs ar tik plesis i sonus ka patartumet daryti.

    • Eglės kuo puikiausiai genimos, jos nesunkiai ištveria viršūnės pašalinimą. Šoniniai ūgliai pamažu užims viršūnės vietą ir eglutė vėl ims augti į viršų. Jeigu augalas išties labai jaunas ir silpnas, šis procesas užtruks kiek ilgiau.

Leave a Reply

Your email address will not be published.